Práce s okny
Následující informace je asi známá všem, kdo s Windows pracují. Nicméně je dobré alespoň sjednotit terminologii:
Každé okno má okraj - rám a na horní části rámu titulek, který svým popisem vystihuje obsah okna. Umístěním myši na rám, stiskem tlačítka myši a současným posunem myši (tomuto se říká správně uchopení něčeho myší) lze rám posouvat a tedy měnit velikost okna. Uchopením okna za titulek lze okno kamkoli odnést.
Jistě jste si povšimli neobvyklé vlastnosti našich výběrových oken: Zadávání klíče pro výběr např. názvem se děje přímo do titulku okna. Má to jednu nevýhodu: nelze měnit znaky uprostřed klíče, ale jen na konci klíče (včetně odmazávání klávesami BackSpace a Delete). Výhody jsou tyto: titulek vždy ukazuje obsah okna, klávesy pro pohyb (šipky, Home, End a další) umožňují okamžitě pohyb ve výběru (bez přepínání pomocí Tab či klikání myší), Enter hned provede výběr a Esc uzavření okna.
Uvnitř hlavního okna aplikace AISLP (která se jako program na disku jmenuje mvaw.exe) mohou vznikat vnořená okna (child windows), ve kterých jsou obsaženy informace, které jste si vyžádali vyvoláním nějaké funkce z menu. Tato okna lze také libovolně umisťovat, ale jen v rámci hlavního okna aplikace.
Okno lze zmenšovacím tlačítkem (první zleva v pravém horním rohu titulku) minimalizovat (ikonizovat) a okno tak skrýt aby nepřekáželo. Pro jeho zvětšení zpět je třeba najít jeho ikonu (uvnitř okna aplikace AISLP ji naleznete vpravo dole) a opět obnovit. Dále lze okno maximalizovat - v rámci AISLP samozřejmě jen na velikost okna aplikace. Titulek vnořeného okna je zničen a obsah titulku je zkompletován do titulku hlavního okna aplikace. Tlačítka z titulku vnořeného okna jsou umístěna na konci menu hlavního okna.
Umisťování (poloha a velikost) oken při jejich vzniku řídí Windows. Pokud máte v Nastavení - Okna zapnuto trvale nějaké schéma oken, pak řídí polohu oken přímo AISLP. Rozmístění oken lze jednorázově změnit v menu Okna. Volby Dlaždice a Kaskáda jsou klasické volby Windows. Rozmístění podle Schémat jsou dílem AISLP.
Poslední volba - Seznam umožňuje nalést ztracené okno (skryté pod záplavou oken) a dát jej do popředí (a v případě ikonizovaného okna jej obnovit). Tato volba v menu občas problikne - to se přepočítává, kolik je právě oken a jak jsou na sebe navázána. Okna jsou totiž v tomto seznamu řazena tak, jak na sebe logicky navazují: Nejprve okno prvního výběru léků, hned pod ním okno Článku a SPC k takto vybranému léku, dále okno jiného výběru atd.
Vazby oken
Okna uvnitř naší aplikace mají ještě jednu méně obvyklou vlastnost: Mohou být na sobě logicky navázána. Pokud v okně Výběru léku podle názvu vyberete např. Acylcoffin a k němu si jako informaci zobrazíte Článek, pak pokud se vrátíte do okna Výběru podle názvu a kliknete (nebo klávesou šipka a Enter vyberete) následující Acylpyrin, hned se v okně Článku objeví informace o Acylpyrinu.
Při šikovném rozložení oken a případně ještě nastavení prioritně zobrazovaného odstavce tak můžete prostě jen klávesami pro pohyb a stisky Enter (nebo točením kolečka myši a klikáním) na okně výběru rychle číst pro Vás zajímavé části Článku.
Totéž samozřejmě platí pro jakákoli odvozená okna, a to v celé řadě, jak na sebe logicky navazují. Snadno tak můžete změnou jednoho výběru, měnit obsah celé plejády navázaných oken.
Samozřejmě se tato vlastnost občas může nehodit. Například chcete porovnat (na oči) obsah Článku pro Acylcoffin a pro Acylpyrin: Pak u okna s Článkem pro Acylcoffin použijete tlačítko naspodu okna (Vazba okna) a vazbu okna vypnete. Při změně výběru je toto okno již nezávislé a proto budete muset po výběru Acylpyrinu znovu zvolit Článek. Tak získáte druhé okno (zatím opět závislé na výběru) s Článkem a můžete je posunout tak, abyste viděli oba Články najednou.
Co ale dělat, když si teď vzpomenu, že chci ještě vidět SPC k Acylpyrinu. Pokud bude v popředí okno s Článkem Acylpyrinu (nic jej nepřekrývá a má zvýrazněný titulek), pak další výběr z menu Informace se odvine od tohoto okna. Vznikne nové okno s SPC pro Acylpyrin a jeho tlačítko pro vazbu na rodiče bude zašedlé (nedostupné).
Vazby oken jsou naznačeny v menu Okna - Seznam.
Schéma rozmístění oken
Kromě rozmístění oken do Dlaždic neposkytují Windows inteligentní rozložení oken v ploše aplikace. Proto jsme přidali možnost nadefinování tří Schémat rozložení oken a tato schémata jsme pro Vás předdefinovali.
Slovem schéma tyto sady připravených velikostí a poloh oken nazýváme proto, že nepopisujeme polohu pro každé možné okno, ale vždy pro celou rodinu oken a jen případně pro jim příbuzná okna zvlášť. Vycházíme z toho, že většina předvýběrů (typicky Držitel či ATC) má menší okénko co nejvíce vpravo a nahoře, hlavní výběry pak větší okno vedle něj a okna s informacemi potřebují větší prostor (a jsou například dole). Samozřejmě pokud chceme třeba porovnávat obsahy SPC dvou řad léků, pak by se hodilo jiné rozmístění, ale to je již nutné dotvořit ručně.
Obecně ale platí, že předvýběry jsou organizovány jako jedna rodina, která je lehce příbuzná k hlavním výběrům a ty jsou lehce příbuzné ke složení a zaměnitelným a lékům s látkou. Veškeré textové údaje tvoří další rodinu a příbuzné k nim jsou různé zbývající přehledy. Každý jednotlivý typ okna ale může mít své vlastní umístění - např. můžeme z rodiny vytrhnout SPC a dát mu jiné výchozí umístění. (Letáky jsou ale blíže příbuzné SPC, takže poté budou dědit polohu od SPC a ne od Článků.)
V Nastavení - Okna je možné do každého schématu dodefinovat / předefinovat polohu každého typu okna a teprve po ozkoušení Nastavení - Uložit. Je to náročnější práce a často se nepovede hned napoprvé. Vždy je třeba myslet na to, že uvnitř programu jsou zapojeny výše zmíněné příbuzenské vazby.
V nastavení - Okna tak nejčastěji jen zatrhnete jako výchozí zdroj rozmístění oken Vámi oblíbené Schéma a nic dalšího podnikat nebudete.